مشاوره کسب و کارهای نوپا : راهنمای جامع

کسب و کارهای نوپا یا استارتاپ ها، شرکت ها و مجموعه هایی هستن که معمولا با هدف رشد سریع از طریق یک یا چند ایده تشکیل میشن. این کسب و کارهای نوپا معمولا با چالش های فراوانی روبرو هستن از جمله : تامین منابع مالی، مدیریت منابع انسانی و نیروها، بازاریابی و فروش، توسعه محصول و خدمات و ایده خود و ده ها چاله و چاه در مسیر.

عزیز داداش سلام، من رضا نکوئی هستم مدیر و مدرس آموزشهای سایت صفر تا هزار کسب و کار. در این مقاله میخوام درباره اهمیت مشاوره برای کسب و کارهای نوپا و استارتاپ برات توضیح بدم، نکته و مساله بسیار مهمی که به معنی واقعی همچون چراغی در شب تاریخ میتونه مسیر رشد این کسب وکارها رو هموار کنه.

اگر شما هم در راه حال راه اندازی یک کسب و کار محصول محور یا خدماتی هستی و میخوای از طریق ایده خودت به اهداف و ارزوهات برسی حتما این مقاله رو تا انتها بخون، بهت قول میدم یکی از ابهامات ذهن مبارک در این مقاله برات شفاف میشه.

کسب و کار نوپا یا استارتاپ چی هست؟

در اکثر مواقع چه خوشت بیاد و چه بدت بیاد کسب و کار نوپا، یک یا چند جوان پر انرژی هستن که روی یک ایده بترکون دارن کار میکنن و در افکار و ارزوهای خودشون تصور میکنن که روزی میرسه و از طریق این ایده و کسب و کاری که قراره راه اندازی کنن به کل ارزوهاشون میرسن!

تقریبا کل چیزی که وجود داره همینه ! یک یا چند جوان خوش ذوق و امیدوار که سعی در استقلال و رسیدن به ارزوهای خودشون دارن و هیچ چیز دیگه ای این وسط وجود نداره.

برای همین که بسیاری از این ایده ها و کسب و کارهای استارتاپی بعد از چند ماه از هم پاشیده میشه و انگار نه انگار اون همه آرزو و انرژی مثبت و انگیزه پشت این استارتاپ بود.

 

این یعنی ایجاد یک کسب وکار نوپا و استارتاپ اشتباهه؟

نه من اصلا نمیخوام اون شور و انرژی و اشتیاق و هدف و انگیزه رو زیر سوال ببرم، فقط میخوام به این عزیزان متذکر بشم که فقط این شور و اشتیاق و انگیزه و امید و آرزو و یک یا چند ایده که فکر میکنیم با اون میتونیم دنیا رو تسخیر کنیم کافی نیست. به هیچ وجه!

راه اندازی یک کسب وکار و رسوندن اون به درآمد از طریق یک ایده که شاید تا اکنون یا نبوده و یا کمتر بوده واقعا بیش از ۷ خان رستم رو داره . داشتن یک ایده به ظاهر عالی و کلی انرژی و انگیزه و امید فقط ۵۰ درصد از اولین خان رستم هم نمیشه.

این اون نکته مبهم و تاریک در ذهن این جوانان عزیز و پرشوره که فکر میکنن فقط با داشتن یک ایده به ظاهر عالی در آینده به همه چی خواهند رسید.

کسب و کار نوپا یا استارتاپ ؟

به هر کسب و کار جدید که در حال راه اندازی است میشه گفت کسب و کار نوپا چون تازه تاسیس شده یا داره میشه و تازه سر از تخم بیرون اورده. در مقابل به هر کسب و کار جدیدی نمیشه گفت استارتاپ!

استارتاپ به کسب و کارهایی گفته میشه که با هدف نوآوری و استفاده از فناوری های جدید روی مدل های تجاری نوآورانه تمرکز دارن و میخوام خیلی سریع تر رشد کنن و سهم قابل توجهی از بازار رو در اختیار بگیرن.

حالا خیلی سخت نمیگیریم از انجایی که در کلام عوام مردم امروزی منظور از کسب و کار نوپا و استارتاپ تقریبا یکی است ما هم در این مقاله منظور از کسب و کار نوپا رو همون استارتاپ ها در نظر میگیریم که قراره یک شبه بترکونن و برن هوا. باشه؟

نقش مشاوره برای کسب و کارهای نوپا در رشد آنها:

اگر تا اینجای مقاله رو به دقت خونده باشی احتمالا شاید از لحن و نوع بیان کلمات من ناراحت و دلگیر شده باشی، مخصوصا اگر خودت در حال راه اندازی یک استارتاپ باشی، درست حدس زدم؟

شما با خودت میگی چرا داداش رضا این طوری مسائل رو مطرح میکنه و چرا ما جوانهای پر شور و اشتیاق رو داره میکوبه؟

اگر این مدلی تصور کردی باید خدمت گلت عرض کنم که عزیز من اصلا اینگونه نیست و من با بیان این مدلی مطالب خواستم کمی حال و هوای شما رو عوض کنم و به این نتیجه برسی که انگار باید توجه بیشتری به این مطالب کنی شاید درست و راست بود !!

اگر یک بار دیگه بخوام تعریف چند جوان پرشور و انرژی و یک ایده که کلی امید بهش دارن رو مرور کنیم متوجه میشیم که برای به هدف رسیدن و کسب درآمد فراوان از اون ایده کلی چیز کمه !

و همونطور که بالاتر اشاره کردم چالش های فراوانی در مسیر استارتاپ ها و کسب وکارهای نوپا وجود داره و هر کدام از این چالش ها و حتی نصف اون میتونه اون ایده و اون شور و اشتیاق و انرژی رو با خاک یکسان کنه.

اصل مطلب :

اصل مطلب رو باید تا اینجای کار گرفته باشین زمانی میشه از یک ایده که کلی امید بهش داری به نتیجه رسید و با اون یک کسب و کار واقعی با درآمد بالا ایجاد کرد که نگاهی بسیار بازتر و تسلط بسیار فراوان تر نسبت به خیلی از موضوعات ریز و درشت راه اندازی و رشد کسب و کار داشت.

اگر فقط یک ایده داشته باشی و کلی امید و ارژو مثل این میمونه که میخوای ماشین بنز رو اختراع کنی و فقط یک باطری قوی براش اماده داری و دیگر هیچ.

بنابراین ازت خواهش میکنم قبل از اینکه دست به عمل بزنی و کلی هزینه و وقت و انرژی خودت رو صرف کنی ابتدا برای راه اندازی کسب و کار نوپای خودت کلی اطلاعاتت رو بیشتر تا با دید واقعی و بازتر به سراغ شروع این داستان پرفراز و نشیب بری.

رضا نکوئی

رضا نکوئی

مدیر و مدرس سایت صفر تا هزار کسب و کار ، از سال 1380 در کار طراحی ، تبلیغات و بازاریابی هستم ، از سال 1390 طراحی سایت و در کنارش تولید محتوا انجام میدم
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها